Meşhur Denizli Kebabı

Denizli Kebabı, yaşını doldurmamış erkek kuzulardan yapılır. Kebabın hazırlık aşamasında öncelikle fırının tav olması gerekir. Bunun için sakız ağacının gövdesinden ve kollarından kesilen kütükler kullanılır. Kütükler; bil artlık, iki yanlık ve bir ortalık olarak dört kütüğün fırının sol köşesinde çam odunları ile tutuşturulur.

Denizli Kebabı, fırında sakız ağacı kütüklerinin yıkılması ile başlar. Fırın tavlanırken, kuzu boydan ikiye ayrılır. İkiye ayrılan her boydan ön kol, kürek, kaburga ve Fleto olmak üzere dört parça ayrılır. Arka but işlenmez; çünkü kebabın lezzeti etin kendi sırtındaki yağ ile pişmesidir ki arka butlar daha az yağlı olduğu için işlenmez but eti lif lif ayrılır.

Sekiz parçaya ayrılan bütün kuzu paslanmaz demir şişler ile iki tarafından karşılamalı olarak şişlenir. Ön kol, kürek, kaburga parçalarının aralarına kuzunun kuyruğundan parçalar konur. Bunun dışında hiçbir terbiye yada işleme yapılmaz. Tav olan fırının sağ tarafına 50 cm çapında kalaylı ve elde dövme iki bakır tava yerleştirilir. İlk önce kürek, ardından Fleto, daha sonra ön kol, en son olarak da kaburga fırının sağ köşesinden başlayarak dizilir. Fırının sol tarafında yanan ateşle sağ tarafındaki parça etler arasındaki boşluğa çeneleri fırının iç duvarlarına değecek şekilde dizilmiş kuzu kelleleri dizilir. Bu şekilde Denizli kebabı kendi kendine pişmeye bırakılır.

Denizli Kebabının pişirme süresinin bir zamanı yada bir saati yoktur. Bütün marifet ustanın deneyimi ve göz kararıdır. Fırına dizilen etler sondan başa doğru kaburga (eğeği), ön kol, Fleto (böbrek yatağı), kürek (kol üstü) aktarılarak pişirilir.